Nagroda Literacka. Edycja 2004

Książki nominowane

K. M. [Krzysztof Masłoń] („Rzeczpospolita" nr 144 z 22.06.2004)

WIĘCEJ POWIEŚCI, TYLE SAMO PRAWDY

Dziesięć książek wydanych w 2003 roku nominowanych zostało do Nagrody im. Józefa Mackiewicza - 8 tys. dolarów oraz złoty medal z podobizną patrona nagrody i mottem "Jedynie prawda jest ciekawa" - przyznawanej w tym roku po raz trzeci. - Po pierwszych nagrodach zdarzało nam się słyszeć, że doceniamy jedynie książki historyczne, dokumentacyjne - powiedział wczoraj Marek Nowakowski, przewodniczący kapituły nagrody - Tak nie było i tak nie jest, o czym świadczą też tegoroczne nominacje.
O Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza ubiegać się będą w tym roku następujące tytuły:

  • Kalahari Wojciecha Albińskiego (Twój Styl), o którym Jacek Trznadel (wszystkie nominowane książki mają rekomendację członków kapituły) mówi: "Klasyczna proza opowiadająca, nasuwająca skojarzenia - etyczne - z utworami Josepha Conrada i - tematyczne - z tym, co pisze J. M. Coetzee".
  • Dwa sztandary Mariana Apfelbauma (Wydawnictwo Literackie): "Ta książka oddaje sprawiedliwość Żydowskiemu Związkowi Wojskowemu założonemu po klęsce wrześniowej 1939 r. przez ocalałych oficerów polskich z rodzin żydowskich" (Kazimerz Orłoś).
  • Urodzony z wiatru Marka Harnego (Prószyński i S-ka): "Autor skupia się na społecznym funkcjonowaniu czarnej i złotej legendy Józefa Kurasia "Ognia"" (Tomasz Burek).
  • Lament nad Babilonem Wacława Holewińskiego (Prószyński i S-ka): "Książka o wyklętych żołnierzach NSZ, wśród których byli bohaterowie" (Marek Nowakowski).
  • Czerwony ołówek Elżbiety Isakiewicz (Niezależne Wydawnictwo Polskie): "Henryk Sławik, przedstawiciel polskiego rządu na Węgrzech, uratował życie około 14 tys. polskich Żydów, wyposażając ich w papiery katolickie. Jego czyn porównać można jedynie z tym, co uczynił Wallenberg" (Kazimierz Orłoś).
  • Taniec Koperwasów Bernarda Nowaka (Test): "Dla mnie jest to świadectwo, że literatura jeszcze istnieje" (Tomasz Burek).
  • Tartak Daniela Odiji (Czarne):"Świat ludzi bezczynnych, ubezwłasnowolnionych, po zlikwidowaniu PGR-ów szalenie biednych,zdegradowanych, pokazanych nie przez inteligenta przyglądającego się temu z wysoka, ale przez kogoś ze środka, kto zna to wszystko" (Marek Nowakowski).
  • Koniec kresowego świata Anny Pawełczyńskiej (Test): "Niezwykła epopeja losów Polaków na dawnych kresach Rzeczypospolitej Obojga Narodów" (Marek Nowakowski).
  • Człowiek z głębszego podziemia Macieja Urbanowskiego (Arcana): "Monografia życia i twórczości Jana Emila Skiwskiego - efekt wielu lat pracy interpretacyjnej i... detektywistycznej" (Jacek Trznadel).
  • Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością Bronisława Wildsteina (Arcana): "Rodzaj fabularnego pamfletu na to, co boli, przeraża i gorzko rozśmiesza w naszej rzeczywistości" (Tomasz Burek).
Nazwisko tegorocznego laureata Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, a także autorów dwóch książek wyróżnionych dodatkowo, poznamy 11 listopada.

 

* 

Książki nagrodzone i laureaci

Kapituła na publicznym posiedzeniu 11 listopada 2004 w sali multimedialnej Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie ogłosiła, iż

Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza przyznaje

Wojciechowi Albińskiemu

za zbiór opowiadań

Kalahari

wydany w 2003 r. przez TWÓJ STYL.

Kapituła przyznała również wyróżnienia:

Annie Pawełczyńskiej za tom wspomnień Koniec kresowego świata (wyd. TEST)

oraz

Wacławowi Holewińskiemu za powieść Lament nad Babilonem (wyd. Prószyński i S-ka).

 *

W tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza laureat i wyróżnieni oprócz znanych atrybutów nagrody otrzymali małe -- do postawienia na biurko czy półkę -- popiersia autora "Drogi donikąd" wykonane w pracowni rzeźbiarskiej ART-DOG Zbigniewa Jarząbka (www.pullera.webpark.pl).

(11kB)

Uroczystość ogłoszenia i wręczenia nagrody

Laudacja wygłoszona przez Jacka Trznadla

 *