Krzysztof Masłoń ("Rzeczpospolita" z 29.06.2005)
ŁYSIAK PODZIELIŁ JURORÓW Dziewięć książek będzie ubiegać się o Nagrodę im. Józefa Mackiewicza, która w tym roku zostanie przyznana po raz czwarty.
Kazimierz Orłoś zaakcentował ten punkt regulaminu, w którym nagrodę nazywa się "nagrodą niezależną, niezwiązaną z żadną opcją ani kierunkiem politycznym", tymczasem "Salon" Waldemara Łysiaka jest - zdaniem jurora - "próbą politycznej rozprawy ze środowiskiem "Gazety Wyborczej", szerzej - ze środowiskiem byłej Unii Wolności, a szczególnie z Adamem Michnikiem". Z opinią tą polemizował Jacek Trznadel, który zwrócił uwagę, że w regulaminie mowa jest o niezależności nagrody ("o naszej niezależności"), a nie twórcy, który ma prawo do swojego światopoglądu. Orłoś wskazał jednak w swym "zdaniu odrębnym" na "kłamliwe informacje" zawarte w "Salonie", a za szczególnie brutalny uznał fragment dotyczący pogrzebu Czesława Miłosza, złożenia w Krypcie Zasłużonych "truchła kosmopolity - jak pisze Łysiak - który się zasłużył chłoszcząc przez całe życie (...) polskie "małpy" i "świnie"". Do votum separatum Kazimierza Orłosia przyłączył się Tomasz Burek: - Dla mnie jest to pisarz brukowy, co wystarczająco dyskwalifikuje tę kandydaturę. Inne zdanie w tej kwestii ma Włodzimierz Odojewski: -Ta książka jest paszkwilancka, ale mnie bawiła. Rafał A. Ziemkiewicz twierdzi, że ""Salon" jest odważny i zadziorny, a więc spełnia wymagania stawiane literaturze przez Józefa Mackiewicza, który bardzo się narażał możnym tego świata". - Łysiak nie jest autorem mojego romansu - powiedział Marek Nowakowski - ale w nominowanej książce widzę walkę z panteonem nietykalnych. I ten jego rys warcholski mnie zafascynował. Nazwisko tegorocznego laureata Nagrody im. Józefa Mackiewicza (uhonorowanego 8 tys. dolarów i złotym medalem ze zdaniem patrona nagrody "Jedynie prawda jest ciekawa"), a także autorów dwóch książek wyróżnionych dodatkowo (nagrody po 3 tys. zł) poznamy 11 listopada.
|
*
Kapituła na publicznym posiedzeniu 11 listopada 2005 w sali Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie ogłosiła, iż
Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza przyznaje
Eustachemu Rylskiemu
za powieść
Człowiek w cieniu
wydaną w 2004 r. przez Świat Książki.
Kapituła przyznała również wyróżnienia:
Sławomirowi Cenckiewiczowi za pracę Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL (wyd. Arcana)
oraz
Aleksandrowi Kopińskiemu za pracę Ludzie z charakterami. O okupacyjnym sporze Czesława Miłosza i Andrzeja Trzebińskiego (wyd. Fronda).
*
Andrzej Nowak w laudacji nagrodzonej książki powiedział m.in. (cyt. za: -k.m., Pisarski powrót w wielkim stylu, "Rzeczpospolita" z 12-13.11.2005):
|
Zdjęcia laureta i wyróżnionych
Eustachy Rylski, autor nagrodzonej powieści przyznał dość nieoczekiwanie (cyt. za "Rzeczpospolitą" z 12-13.11.2005):
|
*