Nagroda Literacka. Edycja 2009

Książki nominowane

 

"Rzeczpospolita" piórem Krzysztofa Masłonia ogłosiła 18 sierpnia 2009 r. listę książek nominowanych do nagrody w tegorocznej edycji, wydanych w ubiegłym roku. Są to:

 • Sławomira Cenckiewicza Sprawa Lecha Wałęsy (Zysk i S-ka, Poznań)
 • Wojciecha Chmielewskiego Brzytwa (Czytelnik, Warszawa)
 • Grzegorza Eberhardta Pisarz dla dorosłych – opowieść o Józefie Mackiewiczu (Lena/Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Wrocław)
 • Tomasza Gabisia Gry imperialne (Arcana, Kraków)
 • Piotra Gontarczyka Nowe kłopoty z historią (Prohibita, Warszawa)
 • Wojciecha Grzelaka Rosja bez złudzeń – uroki demokracji suwerennej (Wyd. 35 Media, Warszawa)
 • Krzysztofa Koehlera Porwanie Europy (Biblioteka Toposu, Sopot)
 • Ryszarda Legutki Esej o duszy polskiej (Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków)
 • Jarosława Marka Rymkiewicza Kinderszenen (Sic!, Warszawa)
 • Joanny Siedleckiej Kryptonim Liryka – bezpieka wobec literatów (Prószyński i S-ka, Warszawa)
 • Szczepana Twardocha Prawem wilka (Super NOWA, Warszawa)
 • Bronisława Wildsteina Dolina nicości (Wyd. M, Kraków)
 • Michała Wojciechowskiego Moralna wyższość wolnej gospodarki (Prohibita, Warszawa)

 

* 

Książki nagrodzone i laureaci

Kapituła na publicznym posiedzeniu 11 listopada 2009 roku w sali Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie ogłosiła, iż

Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza

przyznaje Bronisławowi Wildsteinowi

za powieść

Dolina nicości

wydaną przez Wydawnictwo M.

Kapituła przyznała również wyróżnienia:

Sławomirowi Cenckiewiczowi za książkę Sprawa Lecha Wałęsy (Zysk i S-ka);

Grzegorzowi Eberhardtowi za pracę Pisarz dla dorosłych – opowieść o Józefie Mackiewiczu (Lena/Stowarzyszenie Solidarność Walcząca); fundatorem wyróznienia jest pan inż. Antoni Plewik, przedsiębiorca rolny z Babina koło Bełżyc w województwie lubelskim;

Krzysztofowi Koehlerowi za tom poezji Porwanie Europy (Topos); fundatorem wyróżnienia jest spółka 3 S Media, w imieniu ktorej wyróżnienie wręczył pan dr Tomasz Sommer;

Michałowi Wojciechowskiemu za pracę Moralna wyższość wolnej gospodarki (Prohibita).

 *

Krzysztof Masłoń w "Rzeczpospolitej" z 12 listopada 2009 r. napisał w artykule zatytułowanym Od 40 lat robią ze mną porządek:

Bronisław Wildstein został laureatem tegorocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza za Dolinę nicości.
11 listopada to piękny dzień – powiedział wczoraj w warszawskim Domu Literatury Bronisław Wildstein, odbierając nagrodę za swoją, wydana przez krakowską oficynę M powieść.
Zdaniem autorki laudacji Elżbiety Morawiec pisarz mógłby wzorem Aleksandra Świętochowskiego podpisywać się "Poseł Prawdy", tak ważną bowiem książką jest Dolina nicości, poświęcona problemowi lustracji, ale w szerszym kontekście dotykająca kwestii odpowiedzialności, zdrady i odkupienia.
Sam autor uważa, że napisał książkę religijną, tyle że "o ludziach, którzy na początku przestają wierzyć Bogu, potem przestają wierzyć w Boga, a wreszcie Bóg przestaje w nich wierzyć" – jak powiedział w wywiadzie zamieszczonym w sobotnim "Plusie Minusie" (Jest inny świat, "Rz" z 7-8 listopada).
[...]
Laureat ma 57 lat, jest autorem takich książek, jak m. in.: O zdradzie i śmierci, Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością, Mistrz. Jest zdobywcą nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz nagród imienia Andrzeja Kijowskiego i Dariusza Fikusa. Od maja 2006 do lutego 2007 roku był prezesem zarządu Telewizji Polskiej. Obecnie w TVP prowadzi autorski program "Bronisław Wildstein przedstawia".
Autor Doliny nicości w swoim podziękowaniu zacytował premiera, który w kontekście działalności Instytutu Pamięci Narodowej, a także ABW, twierdził, że "trzeba z tym zrobić porządek". – Otóż ja również, przez czterdzieści lat wysłuchiwałem, że różni ludzie zrobią ze mną porządek – powiedział Wildstein. – I jakoś się trzymam, ciesząc się ze święta 11 listopada i mając nadzieję nadejścia pomyślniejszych czasów dla nas wszystkich.


 

Tu można obejrzeć rozmowę Stanisława Michalkiewicza z: Bronisławem Wildsteinem, Sławomirem Cenckiewiczem; a tu laudację pracy Michała Wojciechowskiego wygłoszoną przez Jana M. Małka i wypowiedź wyróżnionego (niestety z fatalnym dźwiękiem).

 

Fotografie laureata i pisarzy wyróżnionych