Ogłoszenie i wręczenie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza
w roku 2004

(16kB)

Przewodniczący Kapituły Nagrody Marek Nowakowski
informuje kogo i za co nagrodzono oraz wyróżniono w tym roku (obok Sekretarz Kapituły Stanisław Michlkiewicz).

 

(10kB)

Laureat już wie.

 

(25kB)

Obaj fundatorzy Nagrody (po raz pierwszy razem na uroczystości wręczenia)
Jan M. Małek z Kalifornii (z prawej) i Zbigniew Zarywski z Tarnowa (z lewej)
wręczają jej atrybuty Wojciechowi Albińskiemu.

 

(24kB)

Jeszcze dwa portreciki Laureta.

 

(23kB)

 
 
Krzysztof Masłoń ("Rzeczpospolita" nr 265, 12.11.2004)

Afryka, etyka, polityka

Wojciech Albiński, mieszkający na stałe w Johannesburgu w RPA, przez wiele lat pracujący w Afryce jako geodeta, został laureatem trzeciej edycji literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Jego zbiór opowiadań wydany nakładem Twojego Stylu - "Kalahari" został uznany wczoraj przez jurorów za najlepszą spośród nominowanych do nagrody książek.

- Jedyną moją ambicją było zgodne z prawdą opisanie tamtego świata i ludzi - powiedział laureat. - Białych spotykających się z cywilizacją czarną i mieszkańców Afryki skonfrontowanych z nowoczesnymi ideami, ekonomią, z religią. Zdarzają się wtedy sytuacje zabawne, ale i zachodzą zjawiska niesłychanie ważne i głębokie. Myślę tu o Komisji Prawdy i Pojednania, powstałej na bazie etyki chrześcijańskiej, która ujawniając prawdę o zbrodniach popełnionych w RPA w czasach apartheidu, położyła podwaliny pod dzieło pojednania narodowego. To połączenie etyki i polityki zaowocowało - tak mi się wydaje - czymś niezwykłym. I to właśnie interesuje mnie także w literaturze - etyka i polityka.

Zdaniem prof. Jacka Trznadla, jednego z jurorów, proza ta "nie ma u nas właściwie odpowiedników. Jeśli Albiński dotyka społecznych problemów różnych grup zamieszkujących Afrykę Południową, nie jest to przecież studium socjologiczne ani literatura 'podróżnicza'. Nie są tu modelem ani Sienkiewicz pod koniec XIX w., ani Kapuściński dzisiaj. Mamy do czynienia z klasyczną prozą, ujętą w formę opowiadań, relacjonujących sytuacje i wydarzenia, by oddać pewną syntezę historyczną i moralną opisywanego świata. Nic tu z baedekerowskiego egzotyzmu, Albiński chce nam przekazać wiedzę o człowieku w ogóle".

Wojciech Albiński (ur. 1935) wyjechał z Polski w 1963 roku. Miał za sobą studia na Politechnice Warszawskiej i debiut we "Współczesności", której był współorganizatorem. Najpierw zamieszkał w Botswanie, potem w RPA. W 1980 r. opublikował w paryskiej "Kulturze" cykl poezji zatytułowany "Kalahari". Taki sam tytuł nosi jego tom opowiadań, wydany w ubiegłym roku przez Twój Styl, a teraz uhonorowany Nagrodą im. Józefa Mackiewicza, z którą związane jest 8 tys. dolarów, statuetka wyobrażająca patrona nagrody i złoty medal z podobizną autora "Drogi donikąd" i mottem "Jedynie prawda jest ciekawa".

Jurorzy oprócz Nagrody im. Józefa Mackiewicza przyznali dwa wyróżnienia: Annie Pawełczyńskiej za "Koniec kresowego świata" (Test) i Wacławowi Holewińskiemu za "Lament nad Babilonem" (Prószyński i S-ka).

Autor "Kalahari" jest trzecim laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Poprzednio otrzymali ją: Władysław i Ewa Siemaszkowie oraz Marek Jan Chodakiewicz.

W maju publikowaliśmy na łamach "Plusa Minusa" opowiadanie Wojciecha Albińskiego "Fatalna misja porucznika Lance'a", można by rzec - afrykańskie political fiction. Znajdzie się ono w przygotowywanej przez pisarza do druku drugiej książce: "Królestwo potrzebuje kata".

 

 

Oto wizerunki autorów wyróżnionych przez Kapitułę:
Anny Pawełczyńskiej i Wacława Holewińskiego:

 

(26kB)

 

(22kB)

 

(17kB)

 

(14kB)

 
 
 

powrót

 

strona główna