Skip to content Skip to footer

Aktualność myśli Józefa Mackiewicza

 

 

← Kliknij na obrazek żeby obejrzeć film

 

 

Tytuł: Aktualność myśli Józefa Mackiewicza

Autor: Jacek Bartosiak, Rafał A. Ziemkiewicz, Sławomir Cenckiewicz, Rafał Dudkiewicz

Wydawca: IPN

Rok: 2023

Opis:

Józef Mackiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku. Był nieprzejednanym wrogiem komunizmu, który uważał za ponadnarodowe zło. Człowiekiem bezkompromisowym i niepokornym. Czy jego twórczość i przesłanie jakie niesie – nadal są aktualne? 31.01 o godz. 20.00 (w 38 rocznicę śmierci pisarza) ZOBACZ co na ten temat myślą uczestnicy dyskusji:
▪ dr Jacek Bartosiak – publicysta zajmujący się geopolityką i strategią, założyciel think tanku Strategy&Future ( @strategyfuture7279 )
▪ Rafał A. Ziemkiewicz – dziennikarz, publicysta, komentator polityczny (@R_A_Ziemkiewicz )
▪ dr hab. Sławomir Cenckiewicz – historyk czasów najnowszych, publicysta, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego (@wbhim.gen.bronikazimierzas2897)

Józef Mackiewicz był jednym z pierwszych Polaków – obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego –, którzy widzieli zwłoki polskich oficerów w Katyniu. 𝘄𝗶𝗱𝘇𝗶eli. W 1952 roku zeznawał przed specjalną komisją Kongresu USA badającą zbrodnię katyńską. Opublikował setki artykułów wspomnieniowych i komentarzy politycznych. Nie uznawał PRL jako legalnej formy państwowości polskiej. . Był nieustannie krytykowany przez część środowisk AK na emigracji za negatywną ocenę polityki KG AK wobec ZSRS podczas wojny oraz za swój nieprzejednany antykomunizm.

Jego książki ukazywały się jedynie nakładem wydawnictw emigracyjnych lub w drugim obiegu (łącznie 51 pozycji). Uważał, że prawda o faktach jest bardziej dramatyczna niż fikcja literacka. Łączył fikcję z dokumentami, mieszał w narracji reportaż i sceniczność, panoramiczną i personalną prezentację wydarzeń, pedantycznie przedstawiał szczegóły przyrodnicze, historyczne i lokalne i miał znakomite wyczucie języka mówionego. Swoim pisarstwem dowodził, że zarówno niemiecki nazizm jak i sowiecki komunizm są uosobieniem zła.

ZOBACZ „Czarny Sufit” PIERWSZY FILM FABULARNY o Józefie Mackiewiczu

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net