Skip to content Skip to footer

Bielatowicz Jan – Literatura na emigracji

Tytuł: Literatura na emigracji

Autor: Bielatowicz Jan

Wydawca: Polska Fundacja Kulturalna, Londyn

Rok: 1970

 

 

 

 

Opis:

Spis treści:

Wstęp
I. PRÓBY SYNTEZ
Co dała wolność twórczości? Wielka emigracja. O pisarskim obyczaju. Krytyk, redaktor i wydawca. Duch objawia się w tradycji. Sarmatyzm. Upadek wielkiej publicystyki. Czy Polska leży w Europie? Co powie o nas historia?
II. O PROZIE
„Listy pogańskie” Grubińskiego. Eseje dla Kassandry. 600 stron Wittlinowej prozy. Odłożona słuchawka. Wysoka karta polskiej kultury. „Antycznym szlakiem”. Logika Czesława Miłosza. Znak krzyża w martwym domu. Zosia i Zofia. Londyn w polskich oczach. Ameryko! Ameryko! Impersjonistyczna proza. Zamknięta księga. O Karolu Zbyszewskim. „Droga donikąd”. „Listy o ludziach”. „O żołnierzu ciułaczu”. Pochwała Nowogródka.
III. O POEZJI
„Nie przekroczę tej nocy”. O poezji Wierzyńskiego. Józef Łobodowski. Liryka Mariana Hemara. Beata Obertyńska. O poezji Przyłuskiego. Jerzy Pietrkiewicz. Poezje Jana Rostworowskiego. Tadeusz Sułkowski. Jan Olechowski.

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net