← Kliknij na obrazek żeby obejrzeć film
Tytuł: Czarny sufit
Autor: reż. Arkadiusz Biedrzycki
Wydawca: IPN
Rok: 2022
Opis:
Jakie były kulisy produkcji pierwszej w historii fabuły poświęconej jedynemu z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku. Ile czasu trwały przygotowania? Skąd wziął się pomysł na scenariusz i obsadę? W jaki sposób ukazana została postać Józefa Mackiewicza?
Na ten temat rozmawiają:
▪ Arkadiusz Biedrzycki – reżyser i scenarzysta tego filmu
▪ prof. Włodzimierz Bolecki – polski teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, krytyk literacki.
▪ Robert Kaczmarek – polski reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego
Prowadzenie: Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN
Akcja filmu toczy się w Monachium w 1968 roku – w mieszkaniu Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej. Jest zapisem rozmowy z jego wieloletnim znajomym korespondencyjnym – Jerzym Giedroyciem, na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego.
PREMIERA filmu Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się w trwającym właśnie Roku Józefa Mackiewicza.
W rolach głównych znaleźli się najbardziej utalentowani polscy aktorzy – Marek Kalita, który wcielił się w rolę Józefa Mackiewicza oraz Agnieszka Wosińska, która zagrała jego żonę. Natomiast Krzysztof Stroiński odegrał postać Jerzego Giedroycia.
Józef Mackiewicz był jednym z pierwszych Polaków – obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego, którzy widzieli zwłoki polskich oficerów w Katyniu. W 1952 roku – ten bezkompromisowy i nieprzejednany wróg komunizmu – zeznawał przed specjalną komisją Kongresu USA badającą zbrodnię katyńską. Opublikował setki artykułów wspomnieniowych i komentarzy politycznych. Nie uznawał PRL jako legalnej formy państwowości polskiej. . Był nieustannie krytykowany przez część środowisk AK na emigracji za negatywną ocenę polityki KG AK wobec ZSRS podczas wojny oraz za swój nieprzejednany antykomunizm.