Skip to content Skip to footer

Czarny sufit – dyskusja o filmie

 

 

← Kliknij na obrazek żeby obejrzeć film

 

 

Tytuł: Czarny sufit

Autor: reż. Arkadiusz Biedrzycki

Wydawca: IPN

Rok: 2022

Opis:

Jakie były kulisy produkcji pierwszej w historii fabuły poświęconej jedynemu z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku. Ile czasu trwały przygotowania? Skąd wziął się pomysł na scenariusz i obsadę? W jaki sposób ukazana została postać Józefa Mackiewicza?

Na ten temat rozmawiają:
▪ Arkadiusz Biedrzycki – reżyser i scenarzysta tego filmu
▪ prof. Włodzimierz Bolecki – polski teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, krytyk literacki.
▪ Robert Kaczmarek – polski reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego
Prowadzenie: Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN

Akcja filmu toczy się w Monachium w 1968 roku – w mieszkaniu Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej. Jest zapisem rozmowy z jego wieloletnim znajomym korespondencyjnym – Jerzym Giedroyciem, na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego.

PREMIERA filmu Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się w trwającym właśnie Roku Józefa Mackiewicza.

W rolach głównych znaleźli się najbardziej utalentowani polscy aktorzy – Marek Kalita, który wcielił się w rolę Józefa Mackiewicza oraz Agnieszka Wosińska, która zagrała jego żonę. Natomiast Krzysztof Stroiński odegrał postać Jerzego Giedroycia.

Józef Mackiewicz był jednym z pierwszych Polaków – obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego, którzy widzieli zwłoki polskich oficerów w Katyniu. W 1952 roku – ten bezkompromisowy i nieprzejednany wróg komunizmu – zeznawał przed specjalną komisją Kongresu USA badającą zbrodnię katyńską. Opublikował setki artykułów wspomnieniowych i komentarzy politycznych. Nie uznawał PRL jako legalnej formy państwowości polskiej. . Był nieustannie krytykowany przez część środowisk AK na emigracji za negatywną ocenę polityki KG AK wobec ZSRS podczas wojny oraz za swój nieprzejednany antykomunizm.

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net