Skip to content Skip to footer

Eberhardt Grzegorz – Pisarz dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu. Wyd. 1

Tytuł: Pisarz dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu. Wyd. 1

Autor: Eberhardt Grzegorz

Wydawca: Wydawnictwo “Lena”, współwydawca Stowarzyszenie “Solidarność Walcząca”, Wrocław 2008

Rok: 2008

 

 

Opis:

Książka otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Józefa Mackiewicza 2009. Relacja z uroczystości

Pierwszy głos o książce – NAJWAŻNIEJSZA POLSKA KSIĄŻKA OSTATNICH LAT  pobierz tekst w pdf

Maciej Urbanowski – MACKIEWICZ WŚRÓD SKORPIONÓW – recenzja   

Józef Mackiewicz – jeden z największych polskich pisarzy i intelektualistów w czołówce najbardziej zapomnianych, niedrukowanych! Grzegorz Eberhardt odkrywa przyczyny tego paradoksu, wykonując benedyktyńską pracę: przekopując krajowe i zagraniczne archiwa, korespondując z czołowymi postaciami minionych dziesięcioleci, konfrontując świadectwa, prowadząc wręcz swoje własne śledztwo. Sięga po materiały nigdy dotąd niepublikowane. Powoli wchodzi w niejako osobisty kontakt z nieżyjącym już autorem „Nie trzeba głośno mówić”. I jak on, narazi się zapewne wielu przeciwnikom niewygodnej prawdy.

Fascynujący obraz minionego wieku, prezentowany w tej książce, odbiega od popularnych, a fałszywych na ogół opinii, ale na pewno bliski jest temu, który prezentował sam Józef Mackiewicz. Książka imponuje wielością planów, szerokością spojrzenia, uderzającym prawdą, niebanalnym obrazem niedawnej (ale i niezakończonej) przeszłości. Jest tu i PRL, z jego życiem intelektualnym, ukazany bez różowych okularów sentymentu. Niezwykle interesujące są opisy Wilna pod kolejnymi okupacjami: litewską, sowiecką i niemiecką. Bardzo ciekawie, żywo i dyna­micznie odmalowane są polskie środowiska emigracyjne (w tym „Kultura”, „Wolna Europa”, „Wiadomości”), z całą ich różnorodnością, ideowymi sporami, wielkością, ale i hańbą.

Grzegorz Eberhardt udziela odpowiedzi, dlaczego naoczny „świadek Katynia” przez kilkadziesiąt lat żył w nędzy, a dziś pozostaje postacią tak bardzo nieznaną, ale z pewnością odpowiedź ta nie spodoba się bardzo wielu osobom. Książka jest bardzo odległa od politycznej poprawności.

Pasjonujące dzieło, pisane zresztą z pasją, z imponującą panoramą historyczną i geogra­ficzną. Walory książki uwydatnia daleki od sztampy layout.

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net