Skip to content Skip to footer

Fitas Adam – Patriota pejzażu. Studia i szkice do portretu Józefa Mackiewicza

Tytuł: Patriota pejzażu. Studia i szkice do portretu Józefa Mackiewicza

Autor: Fitas Adam

Wydawca: Wydawnictwo KUL, Lublin 2019

Rok: 2019

 

 

Opis: 

Książka była nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza w roku 2020

„Książka, którą Czytelnik trzyma w ręku, zawiera studia i szkice, w których próbuję dociekać sensu i artystycznych funkcji zarówno wybranych elementów pejzaży Mackiewicza (część pierwsza), jak i istoty jego realizmu (część druga). Łatwo jednak spostrzec, że obydwie sfery przenikają się: mówiąc o Wilnie, ptakach, przyrodzie czy innych motywach krajobrazu litewskiego, nie sposób zapomnieć o metodzie twórczej autora Kontry, pisząc zaś o autentyzmie jego prozy, jesteśmy z kolei bardzo blisko obrony ojczyzny pisarza i całego naturalnego porządku rzeczy. W odniesieniu do obydwu kręgów zagadnień staram się postawić świeże hipotezy badawcze, a także zaproponować nowe interpretacje konkretnych utworów”.

Fragment wstępu do książki

„Patriota pejzażu to książka bardzo ciekawa, ważna, oryginalna próba stworzenia portretu wielokrotnego Mackiewicza-pisarza. Z pewnością znacząco wzbogaca wiedzę o jednym z najważniejszych polskich prozaików minionego stulecia. Jest też lekcją wzorcową, a zarazem pokazową, jak powinniśmy w najbliższych latach czytać jego twórczość.

Z recenzji prof. Macieja Urbanowskiego

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net