Skip to content Skip to footer

Giganci historii – Józef Mackiewicz i jego Wilno

 

 

← Kliknij na obrazek żeby obejrzeć film

 

 

Tytuł: Giganci historii – Józef Mackiewicz i jego Wilno

Autor: Przemysław Babiarz, Małgorzata Ptasińska, Janusz Odziemkowski, Kazimierz Maciąg

Wydawca: TVP Historia

Rok: 2022

Opis:

Być może nikt tak dobrze jak on nie rozpoznał zagrożenia bolszewickiego płynącego z Rosji…
Bohaterem kolejnego, premierowego odcinka GIGANTÓW HISTORII będzie postać intrygująca i nietuzinkowa. Człowiek, który nigdy nie szedł na kompromisy, za co zapłacił przymusową emigracją, biedą i przemilczeniem na kartach historii…
Krytykował wszystko, z czym się nie zgadzał, m.in. marszałka Piłsudskiego, Kościół katolicki czy Polskie Państwo Podziemne.
Pisarz ważny dla swoich czasów, a jeszcze ważniejszy dla współczesnych, wszak jego książki do dziś są zaskakująco aktualne – Józef Mackiewicz i jego Wilno – z takim tematem zmierzą się pretendenci do tytułu Giganta historii

Wydano na niego wyrok śmierci, jednak ten, który miał go wykonać, odmówił. Józef Mackiewicz nigdy nie szedł na kompromisy. Zapłacił za to cenę emigracji, biedy i przemilczenia. Krytykował wszystko, z czym się nie zgadzał, m.in. marszałka Piłsudskiego, Kościół katolicki, Polskie Państwo Podziemne.
Niezależny pisarz i publicysta, miał niezwykłą umiejętność obserwacji, co najlepiej pokazują portrety psychologiczne bohaterów, których stworzył. Rozumiał i kochał naturę. Jego opisy przyrody nie mają sobie równych.
Jak pisał, nienawidził jednej tylko rzeczy z całego serca, mianowicie każdego totalizmu i skrępowania myśli. Był prawdziwym gigantem wolności. Pisarz ważny dla swoich czasów, a jeszcze ważniejszy dla współczesnych. Być może nikt tak dobrze jak on nie rozpoznał zagrożenia bolszewickiego płynącego z Rosji.

Józef Mackiewicz i jego Wilno to temat tego odcinka teleturnieju. Zapraszamy w sobotę 10 grudnia 2022 o 19:00 TVP Historia

 

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net