Skip to content Skip to footer

IPNtv: Dyskusja o Józefie Mackiewiczu w 35. rocznicę śmierci pisarza

 

← Kliknij na obrazek żeby obejrzeć film.

 

 

 

Tytuł: IPNtv: Dyskusja o Józefie Mackiewiczu w 35. rocznicę śmierci pisarza

Autor: dr Małgorzata Ptasińska

Wydawca: IPN

Rok: 2020

Opis:

31 stycznia 2020 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbyła się dyskusja panelowa poświęcona Józefowi Mackiewiczowi – jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej, świadkowi zbrodni katyńskiej, bezkompromisowemu antykomuniście.

W dyskusji o życiu, twórczości i znaczeniu dzieł Józefa Mackiewicza wzięli udział:
► prof. Włodzimierz Bolecki,
► prof. Rafał Habielski,
► Andrzej Mietkowski.
Rozmowę poprowadziła dr Małgorzata Ptasińska.

Józef Mackiewicz (1902-1985) – prozaik, publicysta, dziennikarz. Urodził się 1 kwietnia 1902 roku w Sankt Petersburgu, syn Antoniego Mackiewicza i Marii z Pietraszkiewiczów. Obie rodziny wywodziły się z Wileńszczyzny. Był bratem pisarza Stanisława (1896-1966) i Seweryny (1900-2002), matki Kazimierza Orłosia. W 1907 roku rodzina Mackiewiczów przeniosła się do Wilna ze względu na problemy zdrowotne Józefa. W 1910 roku rozpoczął naukę w prywatnym, klasycznym gimnazjum rosyjskim N.A. Winogradowa. W maju 1914 roku zmarł jego ojciec i sytuacja materialna rodziny znacznie się pogorszyła. 5 września 1915 roku Niemcy zajęli Wilno, a Gimnazjum N. A. Winogradowa ewakuowane zostało do Moskwy. Mackiewicz zaczął uczęszczać do gimnazjum męskiego Stowarzyszenia Nauczycielstwa Polskiego, założonego z inicjatywy prof. Stanisława Kościałkowskiego.

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net