Skip to content Skip to footer

Józef Mackiewicz – świadek totalitaryzmów

 

← Kliknij na obrazek żeby obejrzeć film

 

 

Tytuł: Józef Mackiewicz – świadek totalitaryzmów

Autor: Adam Hlebowicz, dr hab. Marek Gałęzowski, dr hab. Sławomir Cenckiewicz

Wydawca: IPNtvPL

Rok: 09 04 2022

Opis:

Sejm RP ustanowił 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza – POZNAJ postać jednego z największych polskich pisarzy i publicystów XX wieku –świadka dwóch totalitaryzmów Walczył z bolszewikami w 1920 r., doświadczył niemieckiej okupacji, był również świadkiem niemieckich ekshumacji polskich oficerów w Katyniu. Choć budził skrajne emocje, to był najczęściej wydawanym pisarzem w podziemnych wydawnictwach PRL-owskiego „drugiego obiegu”.

Na ten temat tej postaci dyskutować będą:
▪ dr hab. Marek Gałęzowski – historyk, IPN, profesor Uczelni Łazarskiego
▪ dr hab. Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego w Warszawie, doradca Prezesa IPN ds. naukowych, profesor Akademii Sztuki Wojennej
Prowadzący: Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Autor biografii Józefa Mackiewicza pt. “Ptasznik z Wilna” Włodzimierz Bolecki uważa, że Mackiewicz obnażał nieprawdziwość powszechnie przyjętej wizji historii. Pokazywał całą jej złożoność, wielowątkowość, trudności w przyznaniu komuś racji. Nie mogło się to podobać wszystkim.

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2023. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net