Skip to content Skip to footer

Józef Mackiewicz. W poszukiwaniu prawdy

 

 

← Kliknij na obrazek żeby obejrzeć film

 

 

Tytuł: Józef Mackiewicz. W poszukiwaniu prawdy

Autor: Jarosław Mańka

Wydawca: Muzeum Historii Polski

Rok: 2022

Opis:

Józef Mackiewicz. W poszukiwaniu prawdy

Nie ma wątpliwości, że Józef Mackiewicz był jednym z największych polskich pisarzy i publicystów XX wieku. Jednym z największych, a zarazem jednym z najbardziej nieznanych.

Sejm RP, uznając wielkość dorobku Józefa Mackiewicza, ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza. Polski Sejm docenił pisarza, którego przez całe swoje życie charakteryzował nieprzejednany, negatywny stosunek do komunizmu; który wytrwale wspierał idee niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej; który zgodnie ze swoją dewizą „jedynie prawda jest ciekawa” opisywał te wydarzenia z historii Polski i Europy, które inni próbowali ukryć lub zamilczeć.

W filmie „Józef Mackiewicz. W poszukiwaniu prawdy”, wyprodukowanym przez Muzeum Historii Polski, twórcy starają się odpowiedzieć na pytania: na czym polegał fenomen Mackiewicza – pisarza, który zdaniem jednego z ekspertów „nadal pisze”? Dlaczego jego twórczość do dziś wzbudza gorące spory? Film pokazuje pisarza, wokół, którego przez lata narosło wiele tajemnic i przekłamań. Pisarza, który z powodu swojej niezłomnej postawy dosłownie ryzykował życiem. Twórcy podążają śladami Józefa Mackiewicza odwiedzając miejsca, w których dorastał i mieszkał przyszły wielki pisarz (Wilno, Czarny Bór). Wędrują także szlakiem powojennej odysei pisarza i jego żony Barbary Toporskiej (Londyn, Monachium). O życiu i twórczości Mackiewicza opowiadają ludzie, którzy mieli szansę go poznać osobiście, eksperci oraz miłośnicy jego prozy.

Za pomoc w realizacji twórcy filmu składają podziękowania Annie Buchmann z Muzeum w Rapperswilu, Leonardasowi Vilkasowi z Wilna, Andrzejowi Świdlickiemu oraz POSK w Londynie.

Produkcja: Muzeum Historii Polski, 2022 r.,
Scenariusz i reżyseria: Jarosław Mańka
Zdjęcia: Dominik Piątek, Grzegorz Liwiński, Łukasz Szymański, Rafał Pogoda, Jarosław Mańka
Montaż: Łukasz Szymański
Muzyka: Artlist.io

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net