Skip to content Skip to footer

Józef Mackiewicz – wileńskie adresy

Tytuł: Józef Mackiewicz – wileńskie adresy

Autor: Dorota Gacek, dr Małgorzata Kasner, prof. Mindaugas Kvietkauskas, Rajmund Klonowski

Wydawca: Polskie Radio, Dwójka, Zawsze w kontrze

Rok: 05 12 2022

Opis:

Józef Mackiewicz – wileńskie adresy

– W okresie międzywojennym w Wilnie życie miało się gdzie toczyć, nie brakowało lokali gastronomicznych i kawiarni. Spotykali się tam dziennikarze i publicyści, wymieniali się ideami, dyskutowali. Z perspektywy wileńskiej Józef Mackiewicz próbował pokazywać jak należy łączyć, a nie dzielić – mówiła w Dwójce dr Małgorzata Kasner, lituanistka, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Wilnie.

W tym wydaniu audycji opowiadaliśmy o wileńskich adresach Józefa Mackiewicza, o roli miasta w ukształtowaniu jego postawy oraz wpływie Wilna na jego na twórczość literacką, a także o pamięci Mackiewicza we współczesnym Wilnie.

Spocząć na cmentarzu na Rossie

“Józef Mackiewicz 1902 – 1985. Pisarz. Jego prochy mogą być przeniesione tylko do Wilna na Rossę” – te słowa widnieją na płycie nagrobkowej w kolumbarium przy kościele świętego Andrzeja Boboli w Londynie. Dobiega końca Rok Józefa Mackiewicza ustanowiony przez sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 120. rocznicę urodzin autora “Lewej wolnej”.

Przez cały ten czas w naszym cyklu audycji “Zawsze w kontrze” przybliżaliśmy Państwu różne aspekty biografii i twórczości Józefa Mackiewicza – prozaika, publicysty, reportera.

Wilno tak ważne dla Mackiewicza

Na zakończenie przenieśliśmy się do Wilna – tak ważnego dla pisarza miasta, w którym się nie urodził, bo przyszedł na świat w Petersburgu, ale był z Wilnem i jego okolicami związany od 1907 do 1944 roku. Jak się możemy domyślać z tych słów na jego grobie, podczas lat spędzonych na emigracji bardzo za tym miastem tęsknił.

W audycji wysłuchaliśmy również wspomnień Kazimierza Orłosia, siostrzeńca Józefa Mackiewicza.

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: dr Małgorzata Kasner (lituanistka, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Wilnie), prof. Mindaugas Kvietkauskas (litewski literaturoznawca, tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Wileńskiego, były minister kultury Litwy), Rajmund Klonowski (przewodnik po Wilnie, dziennikarz)

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net