Skip to content Skip to footer

Kamil Koszyrski

Kamil Koszyrski, Od majstra, 16-09-2006: W związku z listem Pana Dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Archiwum Emigracji Mirosława Adama Supruniuka otrzymałem wiele listów zawierających słowa poparcia dla “mego majstrowania”. Wszystkim Państwu odwiedzających witrynę serdecznie tą drogą dziękuję, a szczególne wyrazy wdzięczności kieruję do Państwa: Teresy Bochwic, Ewy Siemaszko, Edyty Wagner, Włodzimierza Boleckiego, Grzegorza Hajduka, Ryszarda Maciejkiańca, Marka Reszuty, Krzysztofa Sromka, Jacka Trznadla i Antoniego Wręgi.
Dnia 7-09-2006 r. wysłałem do Pana M. A. Supruniuka poniższy list:

Szanowny Panie,
Pana list z żądaniem usunięcia zdjęć z prowadzonej przeze mnie witryny JEDYNIE PRAWDA JEST CIEKAWA, poświęconej osobie i twórczości Józefa Mackiewicza – która jest przedsięwzięciem pro publico bono, a nie komercyjnym (nie tylko nie przynosi mi zysków materialnych, lecz można nawet powiedzieć, że przeciwnie) – kładę na karb niezrozumienia jej charakteru właśnie.
Pozwoli Pan zatem, że wyjaśnię, o co w niej chodzi.
W epoce przedkomputerowej i przedinternetowej zrobiłbym tak:
W odpowiednio ponazywanych teczkach gromadziłbym u siebie w domu różne materiały o Józefie Mackiewiczu (kopie całych tekstów, ich fragmenty, zdjęcia, rysunki itp.) oraz wydane jego książki i krótsze teksty – z dokładnymi informacjami na temat tego, kto jest ich autorem, gdzie, kiedy i przez kogo zostały opublikowane lub, jeśli są oryginalne i nigdzie dotąd nie drukowane, kto i kiedy mi je podarował). Ten proceder uprawiałbym ciągle, bo chciałbym wiedzieć o JM jak najwięcej. Zdobytymi informacjami zacząłbym się w pewnym momencie dzielić bezinteresownie z bliźnimi, którzy również zainteresowali się naszym wielkim pisarzem. Dałbym do gazet ogłoszenie, że zapraszam do siebie do domu każdego, kto chce się zapoznać z twórczością JM i opiniami na jej temat; może sobie u mnie posiedzieć, poczytać, wynotować, co chce, albo i skopiować. Tłoku bym pewnie w mieszkaniu nie miał, chociaż kto wie. Teraz mogłem ten pomysł zrealizować w inny sposób, i na brak gości narzekać nie mogę.
I to tyle, proszę Pana, co do idei.
A co się tyczy prawa (autorskiego i własności), to – niezależnie od wątpliwości co do tego, że do inkryminowanych fotografii, jak był Pan łaskaw napisać, “WSZYSTKIE PRAWA AUTORSKIE (oraz prawa wlasności) posiada Uniwersytet Mikolaja Kopernika oraz Archiwum Emigracji w Bibliotece Uniwersyteckiej” – zwracam Panu uwagę na istnienie w polskim prawie autorskim kategorii “dozwolony użytek”, w której istnienie witryny internetowej propagującej twórczość jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku mieści się doskonale.
Licząc na to, że powyższe wyjaśnienia przyjmie Pan ze zrozumieniem i dobrą wolą, co pozwoli wycofać Mu skierowane pod moim adresem żądanie lub po prostu wyrazić zgodę na umieszczenie w witrynie owych fotografii,

pozostaję z poważaniem
Kamil Koszyrski

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net