Skip to content Skip to footer

Maria B. Tańska

Maria B. Tańska, 26-05-2003: Gratuluję pomysłu i wykonania – stworzenia witryny poświęconej Józefowi Mackiewiczowi, o którego twórczość trzeba nadal toczyć boje, tak samo jak za Jego życia. O tej dziwacznej – łagodnie mówiąc – sytuacji znowu przypomniała pewna pani z Londynu. Pozwalam sobie zacytować kuriozalny list, jaki “Plus Minus Rzeczpospolitej” sam napisał do siebie i opublikował w dziale listów w nr. 120 z 24-25 maja br.:

W “Plusie Minusie” z 12-13 kwietnia przedrukowaliśmy głośny artykuł Józefa Mackiewicza o Katyniu “Widziałem na własne oczy”, opublikowany w 1943 r. w wileńskiej gazecie “Goniec Codzienny”. Podstawą przedruku był tekst zamieszczony w książce Józefa Mackiewicza “Katyń – zbrodnia bez sądu i kary” (Wydawnictwo Antyk, Warszawa 1997). Pani Nina Karsov przysłała w tej sprawie list, w którym pisze, że jest upoważniona do dysponowania prawami autorskimi Józefa Mackiewicza. W związku z tym powinna być zapytana o zgodę na przedruk, czego redakcja “Rzeczpospolitej” nie uczyniła. Nina Karsov przypomina, że zgodnie z wyrokiem sądowym wspomniana książka nie może być rozpowszechniana, a zatem nie można przedrukowywać jej fragmentów. Panią Ninę Karsov przepraszamy. Redakcja

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net