Skip to content Skip to footer

Nagroda Literacka JM. Edycja 2006

Książki nominowane 2006

Sekretarz Kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, Stanisław Michalkiewicz informuje, że na posiedzeniu Kapituła nominowała do tegorocznej edycji Nagrody następujące książki:

Lwy STS-u Jarosława Abramowa (Wydawnictwo Rosner i wspólnicy)
Miasto Schulza Wiesława Budzyńskiego (Wydawnictwo Prószyński i S-ka)
Trudne spotkanie. Literatura polska XX wieku wobec religii Krzysztofa Dybciaka (Wydawnictwo ARCANA)
Polska – wieczny romans Dariusza Gawina (Wydawnictwo Dante)
Sokrates i inni święci Dariusza Karłowicza (Wydawnictwo Fronda)
Przed agonią Janusza Krasińskiego (Wydawnictwo ARCANA)
Żydzi, Sowieci i my Krzysztofa Masłonia (Wydawnictwo Prószyński i S-ka)
Wszystkie języki świata Zbigniewa Mentzla (Wydawnictwo Znak)
Gorzka prawda Wiktora Poliszczuka (Wydawnictwo Antyk)
Obława Joanny Siedleckiej (Wydawnictwo Prószyński i S-ka)
Imago mundi Wojciecha Wencla (Wydawnictwo Fronda)

Książki nagrodzone i laureaci

Kapituła na publicznym posiedzeniu 11 listopada 2006 w sali Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie ogłosiła, iż

Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza przyznaje

Januszowi Krasińskiemu

za powieść

“Przed agonią”

wydaną w 2005 r. przez Wydawnictwo ARCANA

Kapituła przyznała również wyróżnienia

Joannie Siedleckiej za książkę “Obława” (Wydawnictwo Prószyński i S-ka)

oraz

Wiktorowi Poliszczukowi za pracę “Gorzka prawda” (Wydawnictwo ANTYK)

Zdjęcia z uroczystości

 

 

 

 

 

 

Książka Janusza Krasińskiego “Przed agonią” zamyka czterotomowy cykl powieści o zmaganiach niepokornego pisarza z rzeczywistością PRL-u (cyt. za PAP):

“Janusz Krasiński urodził się w 1928 roku. Był członkiem Szarych Szeregów (AK); w czasie powstania warszawskiego został wywieziony do Oświęcimia, następnie do Dachau. Po powrocie do kraju został oskarżony o działalność szpiegowską na rzecz Amerykanów i skazany na piętnaście lat więzienia, z czego odsiedział dziewięć w więzieniach na warszawskim Mokotowie, Rawiczu, Wronkach. Zwolniony został na mocy amnestii w 1956 roku, a uniewinnił go w 1998 Sąd Najwyższy (Izba Wojskowa).

Walka w AK, a zwłaszcza dziewięć lat spędzonych w stalinowskich więzieniach mocno wpłynęła na twórczość Krasińskiego – jednym z głównych jej tematów jest analiza zachowań jednostki w sytuacjach ostatecznych. Jest autorem zarówno powieści “Wózek”, “Na stracenie”, ale też dramatów, takich jak “Czapa”, “Śniadanie u Desdemony”.

Nagrodzona powieść “Przed agonią” to ostatnia część zamykająca cykl powieściowy, na który składają się “Na stracenie” (1992), “Twarzą do ściany” (1996) i “Niemoc” (1999). Ich bohater – Szymon Bolesta to alter ego autora. Opisując życie Bolesty, Krasiński pisze o doświadczeniu totalitaryzmu – PRL-owskim życiu człowieka, któremu doświadczenia życiowe nie pozwalają ani uwierzyć w komunistyczny system, ani też iść z nim na kompromis.

Bohater Krasińskiego postanawia zająć się literaturą i z czasem staje wobec dylematów: pisać prawdę do szuflady czy kłamać bądź w najlepszym razie stosować kamuflaż, igrać z cenzurą. Szymon Bolesta stara się unikać kompromisów, z czasem jednak okazuje się to niemożliwe. Czwarta część tego cyklu “Przed agonią”, która przyniosła autorowi nagrodę im. Mackiewicza, obejmuje lata 1968-1984: od niepokojów poprzedzających wydarzenia polskiego Marca 1968 (brutalnie stłumiony protest studencki) po mord polityczny dokonany na księdzu Jerzym Popiełuszce.K).”

*

Podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza członek Kapituły Nagrody Jacek Trznadel ogłosił następujące oświadczenie:

Oświadczenie Kapituły Nagrody im. Józefa Mackiewicza

“Sposób dysponowania przez Ninę Karsov Szechter prawami autorskimi do spuścizny Józefa Mackiewicza, ograniczenia w wydawaniu jego dzieł (w tym blokada tłumaczeń na języki obce), nieuzasadnione i absurdalne opatrywanie egzemplarzy jego utworów narzucaną interpretacją postawy pisarza (że mianowicie Józef Mackiewicz nie chciałby wydawać swych utworów w Polsce) – wszystko to narusza zasadniczo dobra osobiste Józefa Mackiewicza.
Kapituła wyraża swój stanowczy i uzasadniony sprzeciw wobec tej sytuacji. W trosce o dobro kultury i literatury polskiej zwracamy na te fakty uwagę czytelników, ale także czynników odpowiedzialnych za polską kulturę, a w szczególności Ministra Kultury.

Warszawa, 11 listopada 2006″

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net