Książki nominowane 2009
Sekretarz Kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, Stanisław Michalkiewicz informuje, że na posiedzeniu Kapituła nominowała do tegorocznej edycji Nagrody następujące książki:
Sprawa Lecha Wałęsy Sławomira Cenckiewicza (Wyd. Zysk i S-ka, Poznań)
Brzytwa Wojciecha Chmielewskiego (Wyd. Czytelnik, Warszawa)
Pisarz dla dorosłych – opowieść o Józefie Mackiewiczu Grzegorza Eberhardta (Wyd. Lena/Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Wrocław)
Gry imperialne Tomasza Gabisia (Wyd. Arcana, Kraków)
Nowe kłopoty z historią Piotra Gontarczyka (Wyd. Prohibita, Warszawa)
Rosja bez złudzeń – uroki demokracji suwerennej Wojciecha Grzelaka (Wyd. 35 Media, Warszawa)
Porwanie Europy Krzysztofa Koehlera (Wyd. Biblioteka Toposu, Sopot)
Esej o duszy polskiej Ryszarda Legutki (Wyd. Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków)
Kinderszenen Jarosława Marka Rymkiewicza (Wyd. Sic!, Warszawa)
Kryptonim Liryka – bezpieka wobec literatów Joanny Siedleckiej (Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa)
Prawem wilka Szczepana Twardocha (Wyd. Super NOWA, Warszawa)
Dolina nicości Bronisława Wildsteina (Wyd. M, Kraków)
Moralna wyższość wolnej gospodarki Michała Wojciechowskiego (Wyd. Prohibita, Warszawa)
Książki nagrodzone i laureaci
Kapituła na publicznym posiedzeniu 11 listopada 2009 roku w sali Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie ogłosiła, iż
Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza przyznaje
Bronisławowi Wildsteinowi
za powieść
“Dolina nicości”
wydaną przez Wydawnictwo M
Kapituła przyznała również wyróżnienia
Sławomirowi Cenckiewiczowi za książkę “Sprawa Lecha Wałęsy” (Zysk i S-ka),
Grzegorzowi Eberhardtowi za pracę “Pisarz dla dorosłych – opowieść o Józefie Mackiewiczu” (Lena/Stowarzyszenie Solidarność Walcząca); fundatorem wyróżnienia jest pan inż. Antoni Plewik, przedsiębiorca rolny z Babina koło Bełżyc w województwie lubelskim,
Krzysztofowi Koehlerowi za tom poezji “Porwanie Europy” (Biblioteka Toposu); fundatorem wyróżnienia jest spółka 3 S Media, w imieniu której wyróżnienie wręczył pan dr Tomasz Sommer
oraz
Michałowi Wojciechowskiemu za pracę “Moralna wyższość wolnej gospodarki” (Prohibita)
Zdjęcia z uroczystości
Filmy z uroczystości
Nagroda Józefa Mackiewicza 2009 film 01
Nagroda Józefa Mackiewicza 2009 film 02
Nagroda Józefa Mackiewicza 2009 film 03
Nagroda Józefa Mackiewicza 2009 film 04
Nagroda Józefa Mackiewicza 2009 film 05
Krzysztof Masłoń w “Rzeczpospolitej” z 12 listopada 2009 r. napisał w artykule zatytułowanym “Od 40 lat robią ze mną porządek”:
“Bronisław Wildstein został laureatem tegorocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza za Dolinę nicości.
11 listopada to piękny dzień – powiedział wczoraj w warszawskim Domu Literatury Bronisław Wildstein, odbierając nagrodę za swoją, wydana przez krakowską oficynę M powieść.
Zdaniem autorki laudacji Elżbiety Morawiec pisarz mógłby wzorem Aleksandra Świętochowskiego podpisywać się “Poseł Prawdy”, tak ważną bowiem książką jest Dolina nicości, poświęcona problemowi lustracji, ale w szerszym kontekście dotykająca kwestii odpowiedzialności, zdrady i odkupienia.
Sam autor uważa, że napisał książkę religijną, tyle że “o ludziach, którzy na początku przestają wierzyć Bogu, potem przestają wierzyć w Boga, a wreszcie Bóg przestaje w nich wierzyć” – jak powiedział w wywiadzie zamieszczonym w sobotnim “Plusie Minusie” (Jest inny świat, “Rz” z 7-8 listopada).
[…]
Laureat ma 57 lat, jest autorem takich książek, jak m. in.: O zdradzie i śmierci, Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością, Mistrz. Jest zdobywcą nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz nagród imienia Andrzeja Kijowskiego i Dariusza Fikusa. Od maja 2006 do lutego 2007 roku był prezesem zarządu Telewizji Polskiej. Obecnie w TVP prowadzi autorski program “Bronisław Wildstein przedstawia”.
Autor Doliny nicości w swoim podziękowaniu zacytował premiera, który w kontekście działalności Instytutu Pamięci Narodowej, a także ABW, twierdził, że “trzeba z tym zrobić porządek”. – Otóż ja również, przez czterdzieści lat wysłuchiwałem, że różni ludzie zrobią ze mną porządek – powiedział Wildstein. – I jakoś się trzymam, ciesząc się ze święta 11 listopada i mając nadzieję nadejścia pomyślniejszych czasów dla nas wszystkich.”