Skip to content Skip to footer

Nowakowski Tadeusz – Czy emigranci są gorszymi pisarzami?

Tytuł: Czy emigranci są gorszymi pisarzami?

Autor: Nowakowski Tadeusz

Wydawca: “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, 24 grudnia 1973 r.; fragment artykułu pt. Czy emigranci są gorszymi pisarzami?, w tłumaczeniu Michała Chmielowca; cyt. za: Michał Chmielowiec, Raptularz: Świetny artykuł Tadeusza Nowakowskiego, “Wiadomości” (Londyn), 1974, nr 1455)

Rok: 1973

Opis:

Czy emigranci są gorszymi pisarzami?

[…]Wszędzie np. przemilcza się (wird totgeschwiegen) […] mieszkającego obecnie w Monachium przedstawiciela starszego pokolenia pisarzy polskich, Józefa Mackiewicza, którego proza przypomina mi Pasternaka i Sołżenicyna. W Polsce traktuje się go tak jako antykomunistę, a w NRF jego powieści ukazują się ledwo na skraju literackiego targowiska (am Rande des Literaturbetriebes). Ma to może związek także z tym, że Mackiewicz – podobnie jak kilku innych pisarzy emigracyjnych – bierze stale za tło swych książek część Polski wcieloną do Związku Sowieckiego. A o tym, co nie istnieje w urzędowych atlasach krajów komunistycznych, na wolnym Zachodzie – jak się okazuje też nie wypada głośno mówić. Nie mogę się oprzeć myśli, że gdyby Mackiewicz swoje powieści napisał w Sowietach i przesłał nielegalną drogą do wydania w Mediolanie lub Paryżu, byłby dziś zapewne typowany do nagrody Nobla. […]

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net