Skip to content Skip to footer

Parvenitul (Karierowicz)

Tytuł: Parvenitul (Karierowicz)

Autor: Józef Mackiewicz

Wydawca: Casa Cărții de Știință, Kluż, Rumunia

Rok: 2024

 

 

 

 

Opis:

Podczas I wojny światowej imię Boga i święte symbole chrześcijaństwa zyskały niespotykane dotąd rozpowszechnienie ilościowe. W przeciwieństwie do czasów II wojny światowej, wszystkie narody nadal wzywały imienia Boga, Jego woli i Jego pomocy. Na sztandarach wojsk rosyjskich widniał napis: „S Bogom, za tsaria i otiecestvo” (Z Bogiem, dla cara i ojczyzny). Nie tylko na flagach, ale także na klamrze pasa każdego żołnierza wroga widniał napis: „Gott mit uns – Bóg z nami”. (Z czasów II wojny światowej przetrwały jedynie napisy na klamrach…) Ziemię pokrywały miliony chrześcijańskich krzyży, a zwyczaj nakazywał, aby nawet groby wrogów poległych w bitwie były upamiętniane krzyżem i pełnym szacunku napisem. Oprócz nabożeństw kościelnych, dziesiątki tysięcy nabożeństw odprawiono pod gołym niebem w ramach modlitw kampanijnych. Miliony poświęconych medalików, krzyży, ikon i szkaplerzy chroniły ciała żyjących i poległych w bitwie. Gdy rosyjski prawosławny car wyruszał na pole bitwy, aby odwiedzić swoje wojska, zabierał ze sobą jedynie licznych duchownych, w otoczeniu świętych, cudownych ikon, osobiście uczestnicząc godzinami we wszystkich długich nabożeństwach, które trwały dłużej niż ogólne odprawy sztabu. Nie ma wątpliwości, że papież w Rzymie również apelował wówczas do chrześcijan o pokój.

Józef Mackiewicz

Po jego śmierci Józef Mackiewicz dokonał czegoś, czego nikt inny nie zdołał osiągnąć nawet w setnej części. Krytykując Armię Krajową, Solidarność, a nawet Jana Pawła II, zyskał w niektórych kręgach polskiej prawicy nie tylko tolerancję, ale także większy podziw i cześć.

Artur Domosławski

 

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2025. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net