Skip to content Skip to footer

Poczta Polska wyemitowała znaczek obiegowy uświetniający rok Józefa Mackiewicza

Poczta Polska wyemitowała znaczek obiegowy uświetniający rok Józefa Mackiewicza

Poczta Polska wyemitowała znaczek obiegowy uświetniający rok Józefa Mackiewicza
Poczta Polska upamiętnia emisją filatelistyczną wybitnego polskiego pisarza oraz publicystę – Józefa Mackiewicza. Walor wprowadzony zostanie do obiegu w 120. rocznicę urodzin autora znanej maksymy „tylko prawda jest ciekawa”. Znaczek wpisuje się także w ustanowione przez Sejm RP obchody Roku Józefa Mackiewicza i to właśnie w gmachu polskiego parlamentu nastąpiła uroczysta prezentacja wydawnictwa filatelistycznego.

Prezentacja znaczka miała miejsce 31 marca w Sejmie RP, podczas konferencji poświęconej twórczości i dorobkowi Józefa Mackiewicza, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Walor uroczyście odsłonił Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

– Józef Mackiewicz – człowiek legenda. Odważny patriota nie tylko w słowach, ale też i w czynach. Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i publicystów XX wieku, niewątpliwy autorytet, bojownik o prawdę, człowiek o niezwykłej biografii. Chcąc uczcić 120. rocznicę jego urodzin z wielką radością włączyliśmy się w obchody Roku Mackiewicza. Dla Poczty Polskiej to jedna z tych postaci w historii naszej ojczyzny, której zasługi oraz twórczość trzeba dawać za wzór postepowania najmłodszym pokoleniom naszych rodaków. Wierzę, że taką właśnie edukacyjną rolę pełni nasz najnowszy znaczek obiegowy – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Na znaczku zaprezentowane jest historyczne zdjęcie Józefa Mackiewicza z 1966 roku. Wzdłuż dolnej krawędzi umieszczono napis: „Polska” oraz nominał wartości – 30 gr. Znaczek został wydany wraz z kopertą opatrzoną datownikiem. Jacek Konarzewski, autor projektu, umieścił na kopercie najsłynniejszą maksymę Mackiewicza wraz z kolejnym jego zdjęciem z córką Haliną: Ostra Brama, Wilno 1938 r. Fotografia została pozyskana ze zbiorów rodzinnych twórcy.

Emisja filatelistyczna Poczty Polskiej wpisuje się w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Józefa Mackiewicza. Ten jeden z najbardziej znanych rodzimych publicystów, poza niepodważalnym dorobkiem artystycznym, zapisał się w historii także jako dzielny żołnierz – ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Jako kawalerzysta był ranny i dostał się do niewoli.

Józef Mackiewicz do 1939 r. pracował jako publicysta wileńskiego dziennika „Słowo”. W 1943 r. za zgodą polskich władz podziemnych był zaproszony do świadczenia o zbrodni katyńskiej po odkryciu przez Niemców grobów polskich oficerów, zamordowanych przez sowietów. Ujawnianiu prawdy o Katyniu poświecił całe życie. Po II wojnie światowej przebywał na emigracji w Londynie i Monachium, zmarł w 1985 r.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 120. rocznicę urodzin wybitnego pisarza uznał wielkość dorobku twórcy, który wytrwale wspierał idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej, a także niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi.

Bohater emisji filatelistycznej Poczty Polskiej jest autorem powieści: Droga donikąd, Nie trzeba głośno mówić, Kontra oraz ciekawych pozycji publicystycznych: Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów, Zwycięstwo prowokacji, W cieniu krzyża. Od 2002 r. jest przyznawana Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza.

O znaczku:

autor projektu: Jacek Konarzewski
liczba znaczków: 1
wartość: 30 gr
nakład: 5 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 1 kwietnia 2022 r.

Folder emisyjny znaczka

 

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net