Skip to content Skip to footer

Zapowiedź nowego wydania “Sprawy pułkownika Miasojedowa” przez wydawnictwo Kontra

Zapowiedź nowego wydania “Sprawy pułkownika Miasojedowa” przez wydawnictwo Kontra

 

Nowe wydanie ukaże się w maju 2022

 

 

 

 

… istotny temat powieści Mackiewicza jest zagadnieniem szczególnie nabrzmiałym w tej drugiej połowie XX w., w której indywidualizm ściera się z kolektywizmem w najrozmaitszych postaciach i na całej siatce frontów.

Michał Sambor [Chmielowiec]

Czuje się chłód topniejącego śniegu, słyszy świst wiatru w polu, widzi zielone łąki upstrzone kaczeńcami. … Nowością natomiast w technice pisarskiej Mackiewicza są ciągłe refleksje filozoficzne … Te głębokie, często zaskakujące rozważania stanowią niepoślednią wartość książki.

Karol Zbyszewski

Historyczny i psychologiczny epos o życiu, przełomach i przewrotach w najnowszej historii wschodniej Europy, o przemianie obyczajów i pojęć narodów i o roli jednostki w młynach historii.

Jan Bielatowicz

Powieść, w której osoby, daty i wydarzenia są autentyczne; prawie dokumentarna i jednocześnie stanowiąca ogromne osiągnięcie artystyczne. Miasojedow, pułkownik żandarmerii carskiej, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec, został skazany na śmierć przez rosyjski sąd polowy w Warszawie. Stracono go w Cytadeli warszawskiej, a jego żonę skazano na „osiedlenie” w Kraju Ałtajskim. Mackiewicz odkrył, że sprawa Miasojedowa nie została zamknięta powieszeniem jej „bohatera”. Koło losu jeszcze raz się obróciło i chociaż historia rzekomo się nie powtarza, jesteśmy świadkami nowej „sprawy”, bliźniaczo do tamtej podobnej, choć w innych okolicznościach się rozgrywającej. W każdym razie „sprawa Miasojedowa” znalazła swój ostateczny finał dopiero, gdy w roku 1945 bomby alianckie spadły na Drezno. To powieść niezwykła … To „thriller” i Dostojewski, ale Dostojewski o tchnieniu epickim Tołstoja i współczesnej technice powieściowej Hemingwaya.

Juliusz Sakowski, przemówienie na posiedzeniu emigracyjnej „Akademii Literatury”, Wiadomości 1963 nr 32

Bardzo współczesna powieść historyczna. … Przebrzmiała, zdawałoby się, afera XIX-wieczna jest w swej najgłębszej wymowie sprawą najaktualniejszą, najbardziej współczesną naszą sprawą. … Głównym winowajcą śmierci Miasojedowa jest nieobliczalna, łatwowierna, surowa a niesprawiedliwa „dusza zbiorowa”, opinia publiczna.

Michał Sambor (Michał Chmielowiec), Wiadomości 1963 nr 10

Miasojedowa przeczytałem i głęboko przeżyłem. Ta powieść może … wprowadzić w depresję, szczególnie w kontekście ponadczasowych, a więc również dzisiejszych wojen, manipulacji i malwersacji politycznych… Właściwie jeszcze trudniejsze w percepcji są losy jego żony…

Jan Kubasiewicz w liście z września 2007

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net