Skip to content Skip to footer

Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów

Tytuł: Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów

Autor: Józef Mackiewicz

Wydawca: Gryf

Rok: 1948

 

 

Opis:

Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1948 roku w wydawnictwie Gryf w Wielkiej Brytanii z przedmową gen. Władysława Andersa.

Później książka doczekała się kilkunastu wydań.

O powstaniu książki można przeczytać w tekście Jacka Trznadla Sowieckie “jądro ciemności” (Józef Mackiewicz a Katyń)   

***

Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów to obszerny raport polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie poświęcony zbrodni katyńskiej, opracowany przez Józefa Mackiewicza, a później także przez Zdzisława Stahla, opublikowany po raz pierwszy w 1948 roku w Wielkiej Brytanii z przedmową gen. Władysława Andersa.

Raport zawiera dokumenty, świadectwa i fotografie związane z zamordowaniem wiosną 1940 roku polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie przez funkcjonariuszy radzieckiego NKWD na rozkaz najwyższych władz Związku Radzieckiego. Jedną z jego części jest analiza sfałszowanego raportu radzieckiego tzw. Komisji Burdenki, wskazująca na zawarte w nim nieprawdziwe dane.

„Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów” była wielokrotnie wznawiana na Zachodzie. W okresie PRL jej rozpowszechnianie w Polsce było zakazane przez cenzurę i przed 1990 rokiem ukazywała się w kraju jako wydawnictwo podziemne (wydawała ją m.in. Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA)[1].

Książka ukazywała się przez wiele lat bez informacji o decydującym wkładzie Józefa Mackiewicza w jej opracowanie.

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net