Skip to content Skip to footer

Józef Mackiewicz – persona non grata w Radiu Wolna Europa

Tytuł: Józef Mackiewicz – wileńskie adresy

Autor: prof. Rafał Habielski, Andrzej Mietkowski

Wydawca: Polskie Radio, Dwójka, Ślady pamięci

Rok: 02 10 2023

Opis:

Józef Mackiewicz – persona non grata w Radiu Wolna Europa

Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W “Śladach pamięci” powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy – mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.

Jednym z pierwszych, który widział masowe groby w Katyniu, był Józef Mackiewicz.
Z powodu zarzutów o kolaborację z Niemcami po wojnie został odtrącony przez część polskiej emigracji i środowisk Armii Krajowej.
Decyzją Sejmu RP Józef Mackiewicz był jednym z patronów 2022 roku.
Józef Mackiewicz – niezwykły pisarz, samotnik z Monachium, autor wspaniałych powieści: “Kontra”, “Droga donikąd”, “Nie trzeba głośno mówić”, “Lewa wolna”, “Sprawa pułkownika Miasojedowa”, ale także drapieżniej publicystyki: “W cieniu krzyża”, “Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy”, “Zwycięstwo prowokacji”.

Wyklęty w PRL, izolowany na emigracji

W PRL, z powodu swoich zdecydowanie antysowieckich poglądów, był całkowicie skazany na zapomnienie. Nie miał też łatwego życia na emigracji.

– Dla niektórych środowisk był osobą, którą należało eliminować z życia publicznego, a nie z nią polemizować. Był osobą narażona na cały szereg trudności, i jeśli chodzi o publikację swoich tekstów, i jeśli chodzi o konsekwencje w życiu codziennym. On płacił bardzo określoną cenę za swoje poglądy. Tą ceną było właśnie to, że w Radiu Wolna Europa on i jego brat Stanisław po prostu nie istnieli. Nie istnieli tak dalece, że w momencie, gdy w przeglądach prasy występowały utwory Józefa Mackiewicza, były one pomijane milczeniem – opowiadał prof. Rafał Habielski.

Józef Mackiewicz skazany na śmierć i uniewinniony

Józef Mackiewicz urodził się 1 kwietnia 1902 roku w Petersburgu w polskiej rodzinie szlacheckiej. W roku 1907 przenieśli się do Wilna, gdzie trzy lata później Józef rozpoczął naukę w gimnazjum. Pracę dziennikarską rozpoczął na początku lat 20., kiedy to zaczął publikować pierwsze artykuły w wileńskim dzienniku “Słowo”. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, był zagorzałym przeciwnikiem Sowietów. Kiedy w roku 1939 wkroczyli do Wilna, uciekł do Kowna. Podczas II wojny światowej jego losy były dramatyczne.

Na przełomie lat 1942/1943 sąd specjalny Armii Krajowej skazał go na karę śmierci za kolaborację z Niemcami. Sergiusz Piasecki odmówił jednak wykonania wyroku, a ppłk Aleksander Krzyżanowski, komendant Okręgu Wileńskiego, zdecydował o jego uniewinnieniu. Mackiewicz brał udział w ekshumacji polskich oficerów w Katyniu. Kiedy Armia Czerwona znów wkroczyła do Polski, raz jeszcze opuścił Wilno, a następnie przez Warszawę, Kraków, Wiedeń, Rzym wyjechał do Londynu.

Od roku 1955 Józef Mackiewicz mieszkał w Monachium. Tam zmarł, 31 stycznia 1985 roku. Decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Mackiewicza.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 2.10.2023

Godz. emisji: 17.30

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net