Skip to content Skip to footer

Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz

Tytuł: Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz

Autor: Pod redakcją: Ilony Lewandowskiej, Andrzeja Pukszty

Wydawca: Instytut Polski w Wilnie, Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Rok: 2023

 

 

Opis:

Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz

„Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz” to praca zbiorowa stworzona pod redakcją Ilony Lewandowskiej i Andrzeja Pukszty.

Intencją redaktorów tego zbioru artykułów było pokazanie dwóch wybitnych postaci świata nauki i literatury, związanych z Wilnem, z różnych, nienarzuconych z góry perspektyw. Prośba skierowana do autorów dotyczyła jedynie pamięci Katynia, bowiem w 2022 roku wypadała 80. rocznica jednej z najokrutniejszych zbrodni w Europie XX wieku. Tak więc inicjatywa powstania książki wiąże się z konferencją naukową, która odbyła się w Wilnie, w Domu Kultury Polskiej, we wrześniu 2022 roku z okazji 120. rocznicy urodzin Józefa Mackiewicza i 25. rocznicy śmierci Stanisława Swianiewicza.

Listę autorów zbioru otwiera Adam Fitas – profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, twórca wydanej przed czterema laty monografii „Tylko prawda jest ciekawa. O twórczości Józefa Mackiewicza” wprowadza czytelnika do świata dwóch wybitnych postaci świata polskiej nauki i literatury. W tekstach Haliny Turkiewicz, Janiny Snarskiej, Leonardasa Vilkasa i Ilony Lewandowskiej Józef Mackiewicz jest przybliżony jako pisarz, którego twórczość pomaga zrozumieć zarówno historię, jak i teraźniejszość Wilna oraz Litwy. Dopełniają je artykuły Adama Hlebowicza i Andrzeja Pukszty, pokazując polskiego literata na tle związków rodzinnych, często skomplikowanych, wykraczających ponad jedną narodowość i jeden kraj.

Przechodząc do sylwetki Stanisława Swianiewicza, jest ona przedstawiona w zbiorze piórami trzech młodych, już uznanych, polskich naukowców, którzy przyjęli zaproszenie, żeby z perspektywy XXI stulecia ocenić postać wybitnego ekonomisty, sowietologa, który, podobnie jak Józef Mackiewicz, przyczynił się do tego, by Europa Zachodnia, Stany Zjednoczone, jak i cały świat, nie zapomniały o tragedii katyńskiej.

Książka została wydana przez Instytut Polski w Wilnie, Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

 

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net