Skip to content Skip to footer

Zmarła Stanisława Wiatr-Partyka – wyróżniona w 2014 za tom wierszy “Ballada o utraconym domu” w konkursie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

8 listopada 2023 r., w wieku 77 lat,

zmarła Stanisława Wiatr-Partyka – wyróżniona w 2014 za tom wierszy “Ballada o utraconym domu” w konkursie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

Honorowa Obywatelka Nieświeża ale nie Tarnowa…
Gdzie przeżyła prawie całe swoje dorosłe życie, równe 77 lat. Mowa o zmarłej we środę 8 listopada 2023 r. o godz. 12.00 w swoim mieszkaniu w Tarnowie Pani Stanisławie Wiatr-Partyce, niezwykłej osobowości, sybiraczce i nestorce środowisk patriotycznych, działaczce społecznej i pedagog, prawdziwej Judymce i wybitnej poetce… Pierwszej tarnowiance, która została laureatką bardzo prestiżowej, ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2014) za tom “Ballada o utraconym domu” (byłem wtedy w Warszawie razem z p. Stasią) i pierwszej nagrodzonej tarnowską “Szablą Niepodległości” (2013).

Stanisława Wiatr Partyka urodziła się 27 maja w 1930 roku w Nieświeżu w województwie nowogródzkim (dzisiejsza Białoruś). Była córką Jana Wiatra, uczestnika wojny 1918-1921, funkcjonariusza Policji Państwowej, więźnia Kozielska i Ostaszkowa zamordowanego w Twerze. Wyrok śmierci na Jej ojca został podpisany 13 kwietnia 1940 roku, w tym samym dniu wyruszył transport wiozący Stanisławę i Jej matkę na Sybir. Na dalekiej północy Kazachstanu zaczęła pisać wiersze. Wiersze podobały się nauczycielce historii, Hannie Igielskiej, która namawiała do pisania, „bo wszyscy będą chcieli wiedzieć”.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net