Skip to content Skip to footer

“Giganci historii – Józef Mackiewicz i jego Wilno” 10.12.2022 o godz. 19:00 TVP Historia

“Giganci historii – Józef Mackiewicz i jego Wilno” 10.12.2022 o godz. 19:00 TVP Historia

Być może nikt tak dobrze jak on nie rozpoznał zagrożenia bolszewickiego płynącego z Rosji…
Bohaterem kolejnego, premierowego odcinka GIGANTÓW HISTORII będzie postać intrygująca i nietuzinkowa. Człowiek, który nigdy nie szedł na kompromisy, za co zapłacił przymusową emigracją, biedą i przemilczeniem na kartach historii…
Krytykował wszystko, z czym się nie zgadzał, m.in. marszałka Piłsudskiego, Kościół katolicki czy Polskie Państwo Podziemne.
Pisarz ważny dla swoich czasów, a jeszcze ważniejszy dla współczesnych, wszak jego książki do dziś są zaskakująco aktualne – Józef Mackiewicz i jego Wilno – z takim tematem zmierzą się pretendenci do tytułu Giganta historii

Wydano na niego wyrok śmierci, jednak ten, który miał go wykonać, odmówił. Józef Mackiewicz nigdy nie szedł na kompromisy. Zapłacił za to cenę emigracji, biedy i przemilczenia. Krytykował wszystko, z czym się nie zgadzał, m.in. marszałka Piłsudskiego, Kościół katolicki, Polskie Państwo Podziemne.
Niezależny pisarz i publicysta, miał niezwykłą umiejętność obserwacji, co najlepiej pokazują portrety psychologiczne bohaterów, których stworzył. Rozumiał i kochał naturę. Jego opisy przyrody nie mają sobie równych.
Jak pisał, nienawidził jednej tylko rzeczy z całego serca, mianowicie każdego totalizmu i skrępowania myśli. Był prawdziwym gigantem wolności. Pisarz ważny dla swoich czasów, a jeszcze ważniejszy dla współczesnych. Być może nikt tak dobrze jak on nie rozpoznał zagrożenia bolszewickiego płynącego z Rosji.

Józef Mackiewicz i jego Wilno to temat tego odcinka teleturnieju. Zapraszamy w sobotę 10 grudnia 2022 o 19:00 TVP Historia

ONLINE w TVP Historia 2

 

 

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net