Skip to content Skip to footer

Mikołajewska Bianka – Solidarni 2010 i pół

Tytuł: Solidarni 2010 i pół

Autor: Mikołajewska Bianka

Wydawca: “Polityka” nr 25 (2761) z dnia 2010-06-19

Rok: 2010

Opis:

Pokazują nową wersję historii Polski rządzonej od lat przez agentów. Emisja kolejnych filmów wyprodukowanych przez Film Open Groupw telewizji publicznej prawie zawsze kończy się polityczną awanturą, zapowiedziami procesów, protestami lub akcjami poparcia.
Tak było w przypadku „TW Bolka” i cyklu „Erraty do biografii”. Po „Towarzyszu generale” o mało nie doszło do rozpadu rządzącej telewizją koalicji PiS-SLD. Pod naciskiem lewicy stanowisko straciła wtedy wiceszefowa TVP1 ds. publicystyki Anita Gargas. Dwa miesiące później TVP puściła kolejny ich film, „Solidarni 2010”. Za stronniczość na granicy propagandy skrytykowały go m.in. Rada Etyki Mediów i komisja etyki TVP. Film Open Group, firma należąca do reżysera Roberta Kaczmarka i jego żony aktorki Iwony Choińskiej-Kaczmarek, szykuje następne produkcje.
Od Staszewskiego…

Z warszawskiego liceum im. Tadeusza Reytana, do którego w latach 70. chodził Robert Kaczmarek, wywodziło się wielu opozycjonistów. W działalność podziemną zaangażowani byli również liczni studenci i wykładowcy Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie później studiował. On sam w opozycję się nie angażował. – Zniechęcała mnie demonstracyjna partyzantka. Śmieszyło mnie, gdy koleżanka z roku wyciągała z dziecięcego wózeczka ulotkę i pokazywała mi ją szepcząc – wspomina…

… Według Mirosława Chojeckiego, producenta filmowego, niegdyś działacza antykomunistycznej opozycji, nie jest niczym złym, że “Erraty” skupiają się na jednym wątku w biografii bohatera. – To nie mają być filmy biograficzne. Już sam tytuł mówi, że są tylko dodatkiem. To, że o niektórych bohaterach cyklu, wybitnych pisarzach i poetach nie nakręcono dotąd pełnowymiarowych dokumentów, że ich życiorysy nie są znane opinii publicznej i że ostatecznie ich obraz kreują wyłącznie “Erraty” – to zarzut do publicznej telewizji.
W odcinkach o pisarzach, z którymi zetknął się osobiście lub jako wydawca, Chojecki znajduje jednak liczne przekłamania. Jednym z pozytywnych bohaterów cyklu jest Józef Mackiewicz. Winą za to, że jego dzieła praktycznie nie są znane w Polsce, autorzy filmu obarczają Adama Michnika (który jest także negatywnym bohaterem innych odcinków). Dowodzą, że w czasach PRL blokował on wydawanie dzieł Mackiewicza przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWa, a w III RP wpływy “Gazety Wyborczej” sprawiły, że nazwisko pisarza nie pojawiło się w żadnym podręczniku. Wszystko dlatego, że Mackiewicz był antykomunistą.
– To czyste kłamstwo. Starałem się w imieniu NOWej uzyskać prawa do wydawania dzieł Mackiewicza, ale pisarz i jego żona nie chcieli publikować w Polsce. Po śmierci Mackiewicza właścicielką praw do jego książek została Nina Karsow i od lat blokuje ich wydawanie – mówi Chojecki, założyciel NOWej.

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net