Skip to content Skip to footer

Niezłomni Polskich Kresów, odc. 3, Józef Mackiewicz

 

 

← Kliknij na obrazek żeby obejrzeć film

 

 

 

 

← Kliknij na obrazek żeby obejrzeć film

 

 

 

Tytuł: Niezłomni Polskich Kresów, odc. 3, Józef Mackiewicz

Autor: Tadeusz Płużański, Anna Duda

Wydawca: TVP Wilno

Rok: 2022

Opis:

Zamiarem cyklu jest pokazanie Polaków związanych z Kresami II Rzeczpospolitej, którzy walczyli o polskość w XX wieku. Przedstawiamy bohaterów, na których postawę wielki, często decydujący wpływ miały polskie Kresy. Trzeba ich przypominać szczególnie w sytuacji, kiedy nasiliły się ataki na polskie wartości, przez wieki utożsamiane z triadą: Bóg, Honor, Ojczyzna. Kiedy Żołnierze Wyklęci są dziś zwalczani przez lewicową ideologię, wykorzystującą w dużej mierze brak świadomości i wiedzy napastników. Prezentujemy osoby jakże ważne dla polskiej walki i tradycji, a w większości nie funkcjonujące w pamięci wspólnoty, często wciąż nieobecne w programach nauczania. Cykl stara się wypełnić tę lukę i zrealizować zadanie misji publicznej. W cyklu Niezłomni Polskich Kresów opowiemy o tych, którzy urodzili się na przełomie XIX i XX wieku, często w atmosferze Powstania Styczniowego, wzrastali w II Rzeczpospolitej polskim państwie prawdziwie wolnym i niepodległym, a następnie przeciwstawiali się dwóm okupantom Ojczyzny: niemieckiemu nazizmowi i sowieckiemu komunizmowi.

Cykl Niezłomni Polskich Kresów to podążanie za bohaterem, za historią bohatera poprzez obecnych na planie prowadzących. Pokazujemy bohaterów przez pryzmat miejsc z nimi związanych: tam, gdzie się urodzili, działali i zmarli. W tych miejscach rozmawiamy z narratorami świadkami wydarzeń, historykami, publicystami. Z kamerą podróżujemy po świecie Żołnierzy Wyklętych/Niezłomnych, by przede wszystkim wydobyć motyw przewodni cyklu ich walkę o Polskę. Opowieść osadzona jest w kontekście ówczesnych czasów.

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net