Skip to content Skip to footer

Mucha Wojciech – Postawmy pomnik Mackiewiczowi

Tytuł: Postawmy pomnik Mackiewiczowi

Autor: Mucha Wojciech

Wydawca: “niezalezna.pl”, 1 lutego 2016

Rok: 2016

Opis:

Postawmy pomnik Mackiewiczowi

“Być może nie jest to najstosowniejsze porównanie, ale nasuwa się jednak z całą mocą w wolnej Polsce, za sprawą wielu środowisk, Józef Mackiewicz dzieli los lustracji. Nawet zmarły jest groźny dla żywych, bo daje świadectwo ich intelektualnego upadku i moralnego zaprzaństwa”. Wczoraj minęła kolejna, 31. rocznica śmierci Józefa Mackiewicza.

Powyższe słowa nieodżałowanego Macieja Rybińskiego przypominają mi się za każdym razem, kiedy myślę o recepcji twórczości autora “Drogi donikąd”. O tym, że jego książek próżno szukać na liście obowiązkowych lektur, że wciąż jest na twórczość “Ptasznika z Wilna” nieformalny “zapis”, napisano wiele. I nie zmienia tego faktu nawet nagroda jego imienia, bardzo ważna, lecz dalece niewystarczająca. Oprócz niej konieczne są inne, chyba możliwe już inicjatywy, takie jak ustanowienie w 115. rocznicę jego urodzin “Roku Józefa Mackiewicza”, czy zorganizowanie międzynarodowego festiwalu na wzór “Conrad Festival” – wielkiej imprezy wokół kresowej twórczości i antykomunistycznej myśli pisarza. Będziemy o to zabiegali. Ale to nie koniec. Już teraz tworzy się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Mackiewicza. Pierwszego i oby nie ostatniego.

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów, ze strony www.jozefmackiewicz.com, w całości lub w części, bez zgody właściciela strony jest zabronione.

© 2024. All Rights Reserved. Opracowanie strony: fdgstudio.net